طراحی سایت و پورتال با طراحی بهینه بر اساس قوانین موتورهای جستجو؛ سئو (Search Engine Optimization).
طراحی دوباره سایتهای قدیمی یا استاتیک و تبدیل آنها به سایتهای کاملا دینامیک با طرحی نو و معرفی سایت به موتورهای جستجو ...
مشاوره رایگان برای طراحی سایت با مرکز انفورماتیک راوش 44671432 - 09125248221

شناسایی به روز آنچه مخاطب به آن نیاز دارد

هر کدام از ما بنابر نیازهایی که داریم یک مرورگر را انتخاب می کنیم. یکی کارش وبگردی و رفتن از این سایت به سایت دیگر است. یکی طراح وب که همیشه در حال طراحی و نوشتن کدهاست و ….. . اما انصاف نیست که یک مرورگر را برتر از دیگری بدانیم و روزها و ماه ها و سال ها زحمت یک تیم متخصص را با برتری دادن یکی بر دیگری ، نادیده بگیریم .
در این مطلب سعی شده تا این باور را بوجود بیاوریم که نیازهای کاربر، عامل تعیین کننده ی انتخاب مرورگر است. امید است با خواندن این مطلب از تعصب های بی دلیل برخی کاربران نسبت به مرورگر مورد علاقه شان کاسته شود و با دیدی بازتر به این مسئله نگاه کنند. همچنین در این مطلب هیچ نامی از یک مرورگر به عنوان مرورگر برتر نبرده ایم .
بارگزاری صفحات :
بعضی کاربران کارشان سر زدن به سایت های مختلف و در کل وبگردیست. این دسته از کاربران دوست دارند صفحات مورد نظرشان به سرعت بارگذاری شده( مخصوصا اگر در ایران باشند ) و بدون کوچکترین مشکلی نمایش داده شود . برخی از آنها هم اگر مشکلی در بارگذاری سایت های مورد نظرشان بوجود بیاید ، ظالمانه به شرکت سازنده آن مرورگر می تازند. در صورتی که مرورگر تنها بخشی از فرایند بارگزاری صحیح یک سایت است. عوامل دیگری همچون کیفیت و سرعت اتصال شما به اینترنت، سرورهای وبسایتی که قصد بازدید از آن را دارید، سازگاری وب سایت مورد نظر با مرورگری که در حال استفاده از آن هستید و موارد دیگر، همگی میتوانند در این امر دخیل باشند .
به عنوان مثال اگر سرعت اینترنت شما کم باشد ( مخصوصا در کشور ما که این مشکل بیداد می کند ) نباید انتظار دیدن ویدئوهایی با کیفیت HD و یا تصاویری با حجم ها چند مگابایتی داشته باشید. واضح است که با این کیفیت و سرعت پایین ، مشکلاتی در دیدن سایت های مورد نظر شما که از موارد یاد شده استفاده می کنند، بوجود خواهد آمد .
مورد بعدی که میتوان به آن اشاره کرد، سرورهای وب سایت مورد نظر شماس . ممکن است در آن بازه زمانی که شما قصد بازدید از آن سایت را دارید، مشکلی در بخش فنی سایت بوجود آمده باشد .
بعضی موارد هم مشکل سازگار نبودن وبسایت مورد نظر با مرورگر مورد استفاده ی شماست. از نمونه های بارزی که میتوان به آن اشاره کرد، وبسایت دانشگاه های ایرانی هستن . این دسته از وب سایت ها تنها و تنها با مرورگر اینترنت اکسپلورر شرکت مایکروسافت که به صورت پیش فرض روی ویندوز نصب شده است، سازگارند. البته خود این موضوع هم دلایل مختلفی دارد. مثل بودجه در نظر گرفته شده توسط دانشگاه ها برای راه اندازی وب سایت شان، مطلع نبودن بسیاری از دانشجویان از وجود مرورگر دیگری به غیر از اینترنت اکسپلورر، نداشتن تخصص تیم های طراح سایت و موارد دیگری از این دست. پس همیشه تقصیرات را به گردن مرورگرتان نیندازید .
امکانات وسیع :
داشتن امکانات وسیع یک قابلیت مفید برای هر مرورگر و یا نرم افزاری به حساب می آید، اما شاید به درد هر کاربری نخورد. مثلا شاید 90 % افرادی که کارشان وب گردیست، نیازی به امکانات بسیار زیاد نداشته باشند. داشتن امکانات زیاد بدرد افرادی میخورد که کارشان به نحوی با این ابزارها راه می افتد. به عنوان مثال خیلی کم پیش می آید که یک وبگرد بخواهد سورس کد صفحه ی مورد نظرش را مشاهده کند. در صورتی که ابزار مشاهده سورس کد صفحات وب، به وفور توسط برنامه نویسان و طراحان وب مورد استفاده قرار می گیرد .
برخی مرورگرها مثل اپرا امکانات زیادی را به صورت درونی در خود دارند که تقریبا نیاز بیشتر کاربران را برطرف میکند. برخی دیگر هم مثل کروم و فایرفاکس، امکانات را به صورت افزونه ها به خود اضافه می کنند. البته باید گفت که امکان نصب افزونه در مرورگر اپرا نیز فراهم شده است .
 امنیت :
این بحثی است که نمیتوان به سادگی از کنار آن گذشت. شرکت های سازنده مرورگرهای امروزی، تمام سعی خود را می کنند تا امنیت محصولشان را به حداکثر برسانند. چیزی که واضح است و هیچ شکی هم در آن نیست، اینست که هیچکدام از مرورگرها امنیت 100% را به کاربران خود نمی دهند. البته هیچ برنامه کامپیوتری نمی تواند این کار را انجام دهد. هر روتین و تکنیک امنیتی سر انجام توسط هکرها در هم خواهد شکست. البته مرورگرهای امروزی روش شناسایی تهدیدهایی مثل فیشینگ، اجرای کدها از راه دور و موارد دیگر را به خوبی پیاده سازی می کنند . حتی بعضی از آنها با شرکت های امنیتی همکاری نزدیکی دارند. به عنوان مثال میتوان از مرورگر اپرا نام برد که با شرکت معتبر امنیتی AVG همکاری دارد و از بانک اطلاعاتی این شرکت به منظور شناسایی تهدیدها بهره می برد. اما با این حال نمیتوان همه مرورگرها را در یک سطح امنیتی قرار داد. سال 2009 مرورگر فایرفاکس به عنوان پر اشکال ترین نرم افزار از نظر امنیتی شناخته شد ( منبع ). این وضعیت در سال 2010 برای مرورگر کروم اتفاق افتاد ( منبع ). در حالی که مرورگر اپرا یکی از کم اشکال ترین ها بود. بسیار خب، این اتفاقات را میتوان از جنبه های مختلفی بررسی کرد .
بر طبق آمارهای موسسه Stat Counter ، فایرفاکس در بازه زمانی بین سال های 2009 تا 2010 با داشتن چیزی حدود 31 % از سهم بازار مرورگرها، محبوب ترین مرورگر به شمار می رفت ( البته اگر مرورگر اینترنت اکسپلورر که محبوب اجباری بود را به حساب نیاوریم ). هکرها همیشه به چیزی علاقه پیدا می کنند که سود مالی در آن وجود داشته باشد. چرا بیشتر بدافزارها برای سیستم عامل ویندوز نوشته میشوند؟؟؟ اگر این مورد را از یک طرفدار لینوکس و جامعه متن باز بپرسید، قطعا به شما خواهد گفت که ویندوز پر از اشکالات امنیتی است. شاید ویندوز مشکلات امنیتی زیادی داشته باشد، اما هکرها هم برای خوشگذرانی سعی در آلوده کردن کامپیوترهای ویندوزی ندارند. یکی از دلایل عمده آلوده شدن ویندوز، سهم بسیار بالای آن در بین سایر سیستم عامل هاست. مک او اس و لینوکس شاید روی هم رفته 10 % از کل بازار سیستم عامل ها را در اختیار داشته باشند، اما ویندوز چیزی در حدود 90 % از بازار سیستم عامل ها را در اختیار دارد و همین قضیه موجب میشود که هکرها وقت و انرژی خود را صرف شکستن سدهای امنیتی ویندوز کنند. چون تعداد سیستم های آلوده شده ی بیشتر، مساوی با کسب در آمد بیشتر است. و عکس این موضوع هم میتواند مورد بررسی قرار بگیرد. چرا لینوکس کمترین تعداد بدافزارها را دارد؟؟؟ شاید به دلیل وجود سیستم های امنیتی خوبی باشد که در لینوکس به کار رفته اند. اما درصد کم لینوکس از بازار سیستم عامل ها هم یکی دیگر از دلایلی است که میتوان به آن اشاره کرد. همین مورد برای فایرفاکس نیز صادق است. چون در آن زمان مرورگر فایرفاکس یکی از پر کاربرترین مرورگرها بود، هکرها شروع به یافتن اشکالات امنیتی آن کردند و همین باعث شد تا فایرفاکس پر اشکال ترین نرم افزار سال 2009 لقب بگیرد .
این اتفاق در بازه زمانی بین سال های 2010 تا 2011 برای مرورگر کروم اتفاق می افتد. با نگاهی به آمار Stat Counter  می بینیم که این مرورگر در این بازه زمانی، سهمشان از 10 % به 20 % رسیده است. همین رشد فوق العاده نظر همه هکرها را جلب می کند تا اشکالات امنیتی کروم را پیدا کرده و عملیات های خرابکارانه ی خود را پیاده سازی کنند. نتیجه این شد که کروم در سال2010  لقب پر اشکال ترین نرم افزار را از آن خود کرد. شاید اگر اپرا هم به اندازه کروم و فایرفاکس کاربر داشت، این عناوین را کسب می کرد .
البته باز هم به این نکته اشاره می کنیم که بحث بالا یک زاویه ی دید به این موضوع است و از زوایای دیگری نیز می توان به این موضوع نگاه کرد .
 رابط کاربری :
رابط کاربری هم مورد توجه بسیاری از کاربران است. در کل یک رابط کاربری مناسب باید ساده باشد و امکان دسترسی سریع به بخش های مختلف را فراهم بیاورد. همچنین باعث خستگی و سردرگمی کاربر نشود. اشغال کردن حداقل فضا از صفحه هم یک مزیت بزرگ به حساب می آید .
نتیجه گیری: اکنون شما هستید که تصمیم نهایی را می گیرد. در واقع هیچکس بهتر از شما نمیتواند نیازهایتان را درک کرده و به آنها پاسخ بدهد. اگر لازم شد هر 5 مرورگر مطرح کروم، فایرفاکس، اپرا، سافاری و اینترنت اکسپلورر را امتحان کنید. هر کدام که به همه یا بیشتر نیازهای شما پاسخ داد، آن مرورگر میتواند به عنوان مرورگر پیش فرض سیستم عامل شما قرار بگیرد .
متاسفانه برخی کاربران این موضوع را درک نمی کنند و تفکرشان اینست که مرورگر محبوب خودشان بهترین مرورگر برای استفاده توسط سایر کاربران است .